OŻAROW MAZOWIECKI STARE BABICE IZABELIN ŁOMIANKI LESZNO KAMPINOS BŁONIE
00:45, 26 08 2019 r. 
Ireneusza, Konstantego, Marii
www.facebook.com/powiatwarszawskizachodni
mapa serwisu  |  RSS
Strona główna > Aktualności

XII edycja Powiatowego Festiwalu Chórów „Złotego Wieku” - Leszno 2019

26 stycznia w Ośrodku Kultury w Lesznie odbył się coroczny Powiatowy Festiwal Chórów Złotego Wieku. Tegorocznymi organizatorami festiwalu byli: Wójt Gminy Leszno Grzegorz Banaszkiewicz i Ośrodek Kultury w Lesznie. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem, od pierwszej edycji, obejmuje Starosta Warszawski Zachodni Jan Żychliński.

Podczas festiwalu chóry zaprezentowały przygotowane przez siebie kolędy i utwory dowolne. Merytorycznej oceny występów dokonało jury składająca się z osób zawodowo związanych z muzyką, w tym roku byli to: Ewelina Siedlecka-Kosińska - solistka Chóru Filharmonii Narodowej, Marcin Lewicki - wieloletni artysta Filharmonii Narodowej i Michał Straszewski - muzyk, śpiewak, multiinstrumentalista, kierownik chórów „Modo Maiorum” i „Patrium Carmen”.

Zgodnie z regulaminem komisja przyznała jedną nagrodę główną i dwa wyróżnienia oceniając walory wokalne, kulturę śpiewu, interpretację utworów, kompozycję, aranżację oraz ogólne wrażenia artystyczne. Tym razem I nagrodę otrzymał Chór „Wesołe Wdówki” z Józefowa (prowadzony pod kierunkiem Joanny Michrowskiej- Kamińskiej i Waldemara Dąbrowskiego) za ciekawy dobór repertuaru, jednolite brzmienie zespołu i interesującą choreografię. Pierwsze wyróżnienie otrzymał Chór „Śpiewający Senior” z Błonia (prowadzony przez Monikę Boras i Wojciecha Gumowskiego) za walory dźwiękowe i precyzyjne zgranie z akompaniamentem. Drugie wyróżnienie trafiło do Lesznowskiego Chóru „Ballada” (pod kierunkiem Bernarda Olosia) za dobór repertuaru i wykorzystanie wielogłosowości. Dwa pozostałe zespoły, chociaż nie zakwalifikowały się do nagród, zostały także docenione za walory artystyczne: Chór „Sami Swoi” z Borzęcina Dużego (pod kierunkiem Jana Jaworskiego) za oryginalne wykonanie pastorałki „Oj maluśki, maluśki”, Chór „Ożarowskie Kumoszki” z Ożarowa (pod kierunkiem Joanny Michrowskiej- Kamińskiej i Waldemara Dąbrowskiego) - za młodzieńczą werwę i wprowadzenie publiczności w karnawałowy nastrój.

Na zakończenie festiwalu, tradycyjnie wystąpiła gwiazda muzyki operowej. Tym razem była to Ewelina Siedlecka-Kosińska z repertuarem pieśni Stanisława Moniuszki, a towarzyszył jej pianista Maciej Wota. Poza konkursem wystąpił także Chór „Patrium Carmen” z Łomianek, pod kierunkiem Michała Straszewskiego. XII Festiwal zamknięto piękną muzyczną klamrą. Z okazji 100-lecia Niepodległości Polski wszystkie chóry zaśpiewały wspólnie utwór „Szara piechota”.

Lesznowski Powiatowy Festiwal Chórów „Złotego Wieku” jest niezwykłym wydarzeniem kulturalnym integrującym od lat naszą społeczność. Występują tam chóry ze wszystkich gmin powiatu. Mottem tegorocznego festiwalu były słowa Jeremiego Przybory – „Piosenka jest dobra na wszystko” i jest to prawda, bowiem wspólne śpiewanie daje wiele radości, znikają wówczas smutki i różne dolegliwości, a przygotowanie do występów scenicznych angażuje często całe rodziny.

Wspaniałym prezentem dla seniorów jest coroczny występ gwiazdy muzyki kameralnej. Jak twierdzi Krystyna Ziubińska- dyrektor artystyczny festiwalu- seniorzy nie muszą jeździć do opery, to opera przejeżdża do nich i widzimy, że czekają na spotkanie z gwiazdą przez cały rok. Ważne jest to, że artyści przyjeżdżają na festiwal specjalnie dla nich, wspólnie z nimi śpiewają, co daje wszystkim ogromną radość i dopinguje do przygotowania repertuaru na kolejną edycję festiwalu.

Zachęcamy zatem do wspólnego śpiewania i gratulujemy organizacji wspaniałej muzycznej imprezy!

M.Ł.

 


« powrót do aktualności
Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego,
ul. Poznańska 129/133, 05-850 Ożarów Mazowiecki
tel. 22 733-72-00 , fax 22 733-72-01
e - mail: kancelaria@pwz.pl
Godziny pracy: poniedziałek - 9.00-17.00, wtorek-piątek - 8.00-16.00
POWIAT  |  WŁADZE POWIATU  |  STRUKTURA URZĘDU  |  STAROSTWO  |  POLITYKA PLIKÓW COOKIES
Ożarów Maz.
Łomianki
Izabelin
Stare Babice
Leszno
Kampinos
Błonie
© Copyright 2012 Starostwo
Powiatu Warszawskiego Zachodniego
Wykonanie VOBACOM
facebook