OŻAROW MAZOWIECKI STARE BABICE IZABELIN ŁOMIANKI LESZNO KAMPINOS BŁONIE
10:16, 27 maja 2020 r. 
Amandy, Jana, Juliana
www.facebook.com/powiatwarszawskizachodni
mapa serwisu  |  RSS
Strona główna > Aktualności

Międzynarodowy Tydzień Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Week)

Sprzątamy, segregujemy i nic nie marnujemy

Wspólnota administracji samorządowej i kościoła dla ekologii

Międzynarodowy Tydzień Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Week)

 

6 października br. w podwarszawskim Izabelinie odbył się gminno-parafialny piknik ekologiczny pod hasłem ”Sprzątamy, segregujemy i nic nie marnujemy”. Wydarzenie zorganizowane z okazji odpustu Św. Franciszka, miało na celu zwrócenie uwagi na konieczność poprawnego segregowania śmieci, pobudzenie świadomości ekologicznej Mieszkańców gminy Izabelin, zainicjowanie procesu ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów oraz obudzenie wrażliwości na swoje najbliższe otoczenie.

Eko-piknik w Izabelinie poprzedził zainagurowany 7 października Międzynarodowy Tydzień Gospodarki Obiegu Zamkniętego (Circular Week) doskonale wpisując się w jego założenia promowania zrównoważonych postaw i zachowań konsumentów i nawiązywanie współpracy między zainteresowanymi stronami (producentów i odbiorców).

Budowanie solidarności Mieszkańców wokół tematu ekologii wspierał swoją obecnością Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz wraz z lokalnymi samorządowcami.

Dorota Zmarzlak, Wójt Gminy Izabelin zaprosiła Księdza Kardynała oraz obecnych gości i mieszkańców do wspólnego pokazu selektywnej zbiórki odpadów. Cała akcja o wymiarze symbolicznym ma zwrócić uwagę na istotę poprawnej segregacji, która ma wpływ na uzyskanie lepszych efektów recyklingu.

Przemawiając przed wspólnym, symbolicznym momentem segregacji śmieci, Metropolita Warszawski, wspomniał swój niedawny pobyt w Asyżu, mówiąc „Święty Franciszek to święty bardzo aktualny.
W Asyżu widziałem jak przyciąga ludzi z całego świata i Polski.  Jako patron ekologii nas uczy przyjaznego życia i współżycia z przyrodą. Człowiek jest w świecie posłany przez Boga ale jesteśmy tu po to aby światu służyć i mądrze nim kierować. Dlatego cieszy mnie ten wątek ekologiczny jako dzieło dodane do odpustu ale ważne.”

Kardynał Nycz przypominał również: „W trwającej od mniej więcej 200 lat erze antropocenu, kiedy człowiek wynalazł ropę i węgiel, umieszczając technikę i siebie w środku tego świata, bez postawy służebności jaką miał właśnie Święty Franciszek, postawiliśmy siebie na miejscu Pana Boga, zapominając o tak zwanej integralnej ekologii. Tak, człowiek jest w centrum ale tylko człowiek w relacji do Pana Boga, w odniesieniu do Tego, który go do świata posłał i powiedział: Czyńcie sobie ziemię poddaną. I w imię tego przesłania tutaj jesteśmy, żeby do tego odpustu dołączyć trochę konkretnego działania, gratuluję tego połączenia i cieszę się, że mogę dzisiaj tutaj z Wami być.”

Wójt Dorota Zmarzlak podeszła do zagadnienia nieco bardziej pragmatycznie przypominając, że ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz jej akty wykonawcze nakładają na samorządy w całej Polsce obowiązek osiągania poziomów segregacji w wysokości 50% już w 2020 roku. W kolejnych latach założone poziomy recyklingu wg. przepisów unijnych będą wynosiły odpowiednio 55% w 2025r., 60% w 2030r. i 65% w 2035r. Dla wielu gmin wskazane poziomy są obecnie nieosiągalne. Zgodnie z założeniami ustawy „czystościowej” nieosiągnięcie poziomów recyklingu będzie skutkowało nałożeniem na samorządy dotkliwych kar finansowych.

 

„Selektywna zbiórka odpadów komunalnych u źródła jest podstawą gospodarki obiegu zamkniętego, dlatego trzeba pokazywać co każdy z nas może konkretnie zrobić by dołożyć swoją cyrkularną cegiełkę.

 

Chociaż gmina Izabelin w każdym roku osiągnęła wymagane poziomy realnej segregacji (recyklingu) (np. 2018 minimalny poziom recyklingu wynosił 30 % - gmina Izabelin osiągnęła 31.14%) i na tle Polski nie wygląda źle, to nadal nie jest to wynik, który pozwalałby nam „spocząć na laurach”. Bardzo mi zależy abyśmy wszyscy zrozumieli, że odpady i kwestia ich poprawnego i bezpiecznego zagospodarowania to sprawa nas wszystkich. A pierwszym krokiem do tego celu obecnie jest właśnie poprawna segregacja. Bardzo dziękuję wszystkim stronom za pełne zrozumienia podejście do tego tematu.”

Podczas imprezy Mieszkańcy mogli cieszyć się takimi atrakcjami jak stoiska odpustowe, ścieżka edukacyjna z nagrodami dla dzieci, warsztaty i wykłady w tematyce ekologii, eko-stanowiska wystawowe, animacje, zabawy, gry oraz konkursy, poczęstunek, występ zespołu Regau i występ gwiazdy, zespołu Akcent.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

* * * * *

Podwarszawska gmina Izabelin leży w 78% na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego a w pozostałej części
w jego otulinie. Bliskość stolicy i doskonałe warunki naturalne sprawiają, że Izabelin jest jedną z atrakcyjniejszych gmin na Mazowszu pod względem wypoczynku i rekreacji. Stosunkowo nowa (od 1994 r.) wiejska gmina, zamieszkana przez blisko 11 tysięcy osób składająca się z 7 sołectw to typowe wyzwania gminy podmiejskiej – usprawnienie transportu do stolicy, zaangażowanie mieszkańców w sprawy swojej miejscowości, zrównoważony – zgodny z otaczającą przyrodą – rozwój podnoszący jakość i komfort życia. 

W rankingu Rzeczpospolitej 2019 Gmina Izabelin znalazła się na 71 miejscu w kategorii Gmin Wiejskich.  Obecnym wójtem gminy Izabelin, od listopada 2018 roku jest Dorota Zmarzlak, startująca z KW „Mieszkańcy Razem”.

 

Dokumentacja foto z wydarzenia: „Foto Piekarnik”

 

Dodatkowe informacje: Monika Kacprowicz, m.kacprowicz@izabelin.pl, tel. 698-068-658

 

 


« powrót do aktualności
Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego,
ul. Poznańska 129/133, 05-850 Ożarów Mazowiecki
tel. 22 733-72-00 , fax 22 733-72-01
e - mail: kancelaria@pwz.pl
Godziny pracy: poniedziałek - 9.00-17.00, wtorek-piątek - 8.00-16.00
POWIAT  |  WŁADZE POWIATU  |  STAROSTWO  |  STRUKTURA URZĘDU  |  RODO  |  POLITYKA PLIKÓW COOKIES
Ożarów Maz.
Łomianki
Izabelin
Stare Babice
Leszno
Kampinos
Błonie
© Copyright 2012 Starostwo
Powiatu Warszawskiego Zachodniego
Wykonanie VOBACOM
facebook