OŻAROW MAZOWIECKI STARE BABICE IZABELIN ŁOMIANKI LESZNO KAMPINOS BŁONIE
10:58, 29 lutego 2020 r. 
Lecha, Lutomira
www.facebook.com/powiatwarszawskizachodni
mapa serwisu  |  RSS
Strona główna > Aktualności

Wańkowicz- droga do gwiazd!

Zespół Szkół nr 1 im. Melchiora Wańkowicza w Błoniu przeżywał 12 grudnia ub. r. niezwykłą uroczystość. Tego dnia przecięto wstęgę oddając do użytku nowe skrzydło zmodernizowanej części budynku, odsłonięto także popiersie patrona szkoły. Symbolem tej placówki staje się również piękny mural umieszczony przy wejściu do budynku, przedstawiający mechaniczną rękę sięgającą do gwiazd.

Koszt zrealizowanej inwestycji wraz z termomodernizacją wyniósł blisko 9 mln zł, w tym ok. 2 mln zł stanowiły środki UE. Szkoła zyskała nowe pracownie zawodowe i sale lekcyjne, co sprawiło, że stała się bardziej atrakcyjna dla uczniów, którzy będą chcieli rozpocząć tutaj naukę zawodu. Obok pracowni powstało nowoczesne Multicentum i sala widowiskowa przeznaczona do działalności edukacyjnej i kulturalnej. Budynek przeszedł kompleksową termomodernizację, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, instalację grzewczą, obiekt ocieplono, a na dachu zainstalowano panele fotowoltaiczne. Inwestycję sfinansowano dzięki środkom PWZ i LGD „Między Wisłą a Kampinosem”.

W uroczystym przecięciu wstęgi uczestniczyli: Starosta PWZ Jan Żychliński, Prezes LGD „Między Wisłą, a Kampinosem” Paweł Białecki, Naczelnik Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Administracji Ewelina Degowska i Dyrektor ZS nr 1 im. M. Wańkowicza w Błoniu Jacek Cieślak. Podczas uroczystości odsłonięto popiersie patrona szkoły ufundowane przez PWZ, dzieło artystów plastyków- Lili i Wiesława Fijałkowskich, warto dodać, że również mural na północnej ścianie szkoły jest dziełem Lili Fijałkowskiej, uosabia on rzymskie powiedzenie „per aspera ad astra”- przez trudy do gwiazd.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Powiatu, dyrektorzy szkół powiatowych, nauczyciele i przedstawiciele współpracujących służb i instytucji. Młodzież, wśród której byli także absolwenci szkoły, przedstawiła piękny spektakl pt. „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” przygotowany pod kierunkiem Małgorzaty Śliwińskiej. 

Dyrektor ZS nr 1 Jacek Cieślak wspominał, że projekt modernizacji obiektu powstał już w latach 2008-2009, wówczas nie udało się zdobyć na ten cel środków UE, jednak rozmowy prowadzone z radnymi i Zarządem Powiatu przyniosły po latach upragniony rezultat i prace budowlane rozpoczęły się w 2018 r. Za tym udanym przedsięwzięciem stoi wiele osób, dziś wszystkim serdecznie dziękuję- powiedział.

Zespół Szkół nr 1 w Błoniu jest największą placówką prowadzoną przez PWZ- mówił Starosta Jan Żychliński. Realizując tę inwestycję skończyliśmy z siermiężno-przaśnymi warunkami oświaty dawnych czasów, wprowadzając szkołę w XXI wiek. Ostatnie 2 lata były czasem ciężkiej pracy zarówno dla nauczycieli jak i dla służb powiatowych. Dzięki dobrej współpracy wielu osób, a także pomocy szkolnej społeczności, w której są również dawni nauczyciele i absolwenci, udało się dzieło doprowadzić do szczęśliwego finału. Podziękowania za współdziałanie w realizacji tej inwestycji składam Prezesowi LGD Pawłowi Białeckiemu, Naczelnikowi Wydziału Inwestycji Ewelinie Degowskiej, Głównemu Specjaliście Teresie Cieplechowicz i wielu innym osobom. Dziś ZS nr 1 jest nowoczesną placówką wyznaczającą nowe kierunki powiatowej oświaty. Panele fotowoltaiczne przyczynią się do obniżenia kosztów działania szkoły, a także do ochrony środowiska, a Multicentrum spowoduje, że szkoła jeszcze bardziej będzie otwarta na lokalną społeczność i działania kulturalne.

MŁ.

Przecięcie wstęgi w ZS nr 1 w Błoniu, od lewej strony: Dyr. Jacek Cieślak,
Naczelnik Ewelina Degowska, Prezes Paweł Białecki i Starosta Jan Żychliński

 

 

 


« powrót do aktualności
Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego,
ul. Poznańska 129/133, 05-850 Ożarów Mazowiecki
tel. 22 733-72-00 , fax 22 733-72-01
e - mail: kancelaria@pwz.pl
Godziny pracy: poniedziałek - 9.00-17.00, wtorek-piątek - 8.00-16.00
POWIAT  |  WŁADZE POWIATU  |  STRUKTURA URZĘDU  |  STAROSTWO  |  POLITYKA PLIKÓW COOKIES
Ożarów Maz.
Łomianki
Izabelin
Stare Babice
Leszno
Kampinos
Błonie
© Copyright 2012 Starostwo
Powiatu Warszawskiego Zachodniego
Wykonanie VOBACOM
facebook