OŻAROW MAZOWIECKI STARE BABICE IZABELIN ŁOMIANKI LESZNO KAMPINOS BŁONIE
20:49, 01 października 2020 r. 
Heloizy, Igora, Remigiusza
www.facebook.com/powiatwarszawskizachodni
mapa serwisu  |  RSS
Strona główna > Aktualności

Mieszkańcy uczcili gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i św. Jana Pawła II

W niedzielę 2 sierpnia 2020 r. w Pilaszkowie w Gminie Ożarów Mazowiecki odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna ku czci legendarnego założyciela Legionów Polskich we Włoszech gen. Jana Henryka Dąbrowskiego (1755-1818), która nawiązywała do podobnych uroczystości, które w 1949 r. zorganizował ksiądz Karol Wojtyła (1920-2005). 

Uroczystość w Pilaszkowie odbyła się przed pomnikiem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, który wznosi się w parku dworskim otaczającym Dom Opiekuńczo-Leczniczy Opatrzności Bożej i udział w niej wzięło kilkanaścioro mieszkańców Ziemi Ożarowskiej, a w tym m.in. radna powiatu warszawskiego zachodniego Stanisława Milej-Misztal, wikariusz parafii NMP Królowej Apostołów w Ołtarzewie ksiądz Mariusz Zakrzewski, prezes Stowarzyszenia „Razem w Powiecie” Michał Lubański z małżonką, oraz współpracownik portalu internetowego „Wirtualne Muzeum Ożarowa  Mazowieckiego” Paweł Zdanowicz. Natomiast, honory gospodarza uroczystości pełnił historyk sztuki i wieloletni muzealnik oraz burmistrz Ożarowa Mazowieckiego w l. 2002-2010 Kazimierz Stachurski.

 

Na wstępie, zebrani zapalili znicz i złożyli wiązankę kwitów na pomniku Generała, a następnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, zaś, na zakończenie uroczystości pozowali przed pomnikiem do pamiątkowej fotografii. Natomiast, kulminacyjne momenty uroczystości były dwa - pierwszym był odczyt Kazimierza Stachurskiego przybliżający postać generała Dąbrowskiego i Jego walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości, a w tym stacjonowanie Generała podczas Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 r. na Ziemi Błońskiej i w Pilaszkowie, co stało się powodem wybudowania pomnika, przed którym odbyła się ta uroczystość.

 

Drugim zaś, kulminacyjnym momentem opisywanych obchodów, była modlitwa w intencji gen. Jana Henryka Dąbrowskiego poprowadzona przez księdza Mariusza Zakrzewskiego, którą poprzedził opowieścią na temat podobnych skromnych uroczystości patriotyczno-religijnych ku czci generała Dąbrowskiego, które latem 1949 r. zorganizował ksiądz wikary Karol Wojtyła przed pomnikiem, który upamiętnia urodzenie się dnia 2 sierpnia 1755 r. w Pierzchowcu generała Dąbrowskiego (więcej na ten temat można znaleźć tutaj: https://dobrzyca-muzeum.pl/aktualnosci.php?id=675 ).

 

W związku z tym, należy podkreślić, iż uroczystość ku czci generała Dąbrowskiego w Pilaszkowie, nieprzypadkowo odbyła się w dniu urodzin gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i w roku 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, gdyż symbolicznie nawiązała do wspomnianych uroczystości, które Ojciec Święty zorganizował w 1949 r. przed pomnikiem w Pierzchowcu i pokazywała, że z szacunkiem przyjmujemy naukę patriotyzmu, której nam podówczas udzielił.

Należy również dodać, iż uroczystość w Pilaszkowie była jedną z ośmiu, które w niedzielę 2 sierpnia 2020 r., z inicjatywy piszącego te słowa Adama W. Goryckiego, obyły się ku czci generała Dąbrowskiego w całej Polsce i które, były bardzo udane pomimo, że odbyły się w czasie pandemii, wakacji i okresu urlopowego (więcej na ten temat: http://dabrowski-winnagora.pl/?p=817).

 

 


« powrót do aktualności
Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego,
ul. Poznańska 129/133, 05-850 Ożarów Mazowiecki
tel. 22 733-72-00 , fax 22 733-72-01
e - mail: kancelaria@pwz.pl
Godziny pracy: poniedziałek - 9.00-17.00, wtorek-piątek - 8.00-16.00
POWIAT  |  WŁADZE POWIATU  |  STAROSTWO  |  STRUKTURA URZĘDU  |  RODO  |  POLITYKA PLIKÓW COOKIES
Ożarów Maz.
Łomianki
Izabelin
Stare Babice
Leszno
Kampinos
Błonie
© Copyright 2012 Starostwo
Powiatu Warszawskiego Zachodniego
Wykonanie VOBACOM
facebook