OŻAROW MAZOWIECKI STARE BABICE IZABELIN ŁOMIANKI LESZNO KAMPINOS BŁONIE
19:11, 18 kwietnia 2019 r. 
Apoloniusza, Bogusławy, Go¶cisławy
www.facebook.com/powiatwarszawskizachodni
mapa serwisu  |  RSS
Strona główna > Aktualności

„Dawny Ożarów Maz.” – Huta Szkła.

Dawno, dawno temu w roku 1906 na terenach „zielonego zagłębia” inaczej zwanego „ożarowskim warzywniakiem” wyrósł nowoczesny zakład przemysłowy.

Inicjatorem, właścicielem oraz dyrektorem całego przedsięwzięcia był Kazimierz Ansgary Kamiński, który to widząc zapotrzebowanie przemysłu warszawskiego na opakowania szklane postanowił wybudować hutę szkła. Korzystając z okazji wykupił on działkę pod hipoteczną nazwą Osada „Huta Ożarów” we wsi Franciszków w Gminie Ożarów.

Wybudowana  przez K.A. Kamińskiego huta wpłynęła na mieszkańców Ożarowa, którzy, oprócz rolnictwa, znaleźli zatrudnienie także w przemyśle.  Huta przez pełne ćwierćwiecze (1906-1931) była jedynym czynnym w Ożarowie zakładem przemysłowym. Zaś do 1945 roku jedynym zakładem o polskim kapitale. Tutaj zawiązała się również klasa robotnicza. Ponadto właściciel zdołał skupić w hucie wielu doświadczonych fachowców którzy, z kolei wykształcili jeszcze liczniejsze grono swych następców. Tym samym zawód hutnika stał się także pokoleniowym dziedzictwem. Jak pisał W. Różycki huta dawała pracę, środki do życia, awans klasowy i społeczny zatrudnionym robotnikom.

Historia rozwoju huty w Ożarowie Maz. była ukierunkowana poprzez wydarzenia mające miejsce na ziemiach polskich. Początki istnienia zakładu określane są mianem dynamicznego rozwoju, (wynikało to z zapotrzebowania rynku na szkło apteczne, gospodarcze oraz laboratoryjne). Następnie okresy wojenne to czas unieruchomienie huty (I Wojna Światowa), a w najlepszym wypadku stagnacja i wyhamowanie (II Wojna Świata). Okres powojenny to przede wszystkim nacjonalizacja huty oraz pasmo wzlotów i upadków, aż do całkowitego zamknięcia w 2001 roku.

 

Opracował Maciej Cieślak na podstawie: S. Lewandowski, Dzieje ziemi ożarowskiej na tle historii Mazowsza i Warszawy, Ożarów Maz. 2007, s. 187-190.; W. Różycki, Kronika Huty Szkła I Tom 1906-1937, Ożarów Maz. 1973-1976.


 


« powrót do aktualności
Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego,
ul. Poznańska 129/133, 05-850 Ożarów Mazowiecki
tel. 22 733-72-00 , fax 22 733-72-01
e - mail: kancelaria@pwz.pl
Godziny pracy: poniedziałek - 9.00-17.00, wtorek-piątek - 8.00-16.00
POWIAT  |  WŁADZE POWIATU  |  STRUKTURA URZĘDU  |  STAROSTWO  |  POLITYKA PLIKÓW COOKIES
Ożarów Maz.
Łomianki
Izabelin
Stare Babice
Leszno
Kampinos
Błonie
© Copyright 2012 Starostwo
Powiatu Warszawskiego Zachodniego
Wykonanie VOBACOM
facebook