OŻAROW MAZOWIECKI STARE BABICE IZABELIN ŁOMIANKI LESZNO KAMPINOS BŁONIE
19:56, 14 08 2020 r. 
Alfreda, Maksymiliana, Selmy
www.facebook.com/powiatwarszawskizachodni
mapa serwisu  |  RSS
Strona główna > Charakterystyka Powiatu

Charakterystyka Powiatu
Gospodarka

Powiat Warszawski Zachodni posiada bardzo duży potencjał gospodarczy i możliwości szybkiego rozwoju.

Potwierdził to opublikowany na łamach "Rzeczpospolitej" Ranking Powiatów, w którym Powiat Warszawski Zachodni, zajął wysokie III miejsce w kategorii powiatów ziemskich. Ponadto po raz kolejny gminy: Łomianki, Ożarów Maz. i Stare Babice znalazły się w "Złotej Setce Samorządów", rankingu organizowanym przez ten sam dziennik.

Gospodarczy rozwój powiatu kształtuje w dużej mierze bliskość stolicy. Znaczna część mieszkańców pracuje w Warszawie lub prowadzi działalność usługowo- produkcyjną, której odbiorcą jest stolica. W związku z dobrymi warunkami komunikacyjnymi lokują się tu firmy transportowe, spedycyjne i celne. Rozwija się handel oraz sektor usługowy, powstają kolejne, duże bazy logistyczne i zakłady produkcyjne. Ze względu na atrakcyjne położenie i dobrą infrastrukturę powiat cieszy się coraz większym zainteresowaniem także wśród inwestorów zagranicznych. W ostatnim czasie swój kapitał zainwestowały tu między innymi: Mitsubishi Corp., Hamelin Group, Volvo AB, McLane International Inc., Carrefour, Lindab AB, Mercedes i wiele innych grup inwestycyjnych.

Na rozwój gospodarczy powiatu wpływa doskonała lokalizacja. Przez jego teren przebiegają dwie trasy krajowe: Warszawa - Poznań i Warszawa - Gdańsk, wzdłuż których sytuowane są firmy produkcyjno-usługowo-handlowe. Przez powiat przebiega również magistrala kolejowa: Moskwa - Berlin, a planowana jest budowa autostrady A2. Z tych powodów na obszarze powiatu lokują swoje siedziby firmy transportowe, spedycyjne i celne.

Jednak gospodarczo rozwijają się nie tylko tereny w bezpośrednim sąsiedztwie głównych dróg. Z wielką dynamiką rozwija się na całym obszarze drobna wytwórczość, przetwórstwo spożywcze, handel oraz budownictwo mieszkaniowe.« powrót
Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego,
ul. Poznańska 129/133, 05-850 Ożarów Mazowiecki
tel. 22 733-72-00 , fax 22 733-72-01
e - mail: kancelaria@pwz.pl
Godziny pracy: poniedziałek - 9.00-17.00, wtorek-piątek - 8.00-16.00
POWIAT  |  WŁADZE POWIATU  |  STAROSTWO  |  STRUKTURA URZĘDU  |  RODO  |  POLITYKA PLIKÓW COOKIES
Ożarów Maz.
Łomianki
Izabelin
Stare Babice
Leszno
Kampinos
Błonie
© Copyright 2012 Starostwo
Powiatu Warszawskiego Zachodniego
Wykonanie VOBACOM
facebook