OŻAROW MAZOWIECKI STARE BABICE IZABELIN ŁOMIANKI LESZNO KAMPINOS BŁONIE
10:00, 29 lutego 2020 r. 
Lecha, Lutomira
www.facebook.com/powiatwarszawskizachodni
mapa serwisu  |  RSS
Strona główna > Kultura

Kultura
Kultura

Głównymi organizatorami życia kulturalnego w powiecie są domy kultury w poszczególnych gminach, biblioteki publiczne oraz ich filie.

W kreowaniu życia kulturalnego szczególnie wyróżnia się Centrum Kultury w Błoniu, które stanowi w szerszym wymiarze kontynuację linii programowej prowadzonej przez minione ćwierć wieku w Ośrodku Kultury „Poniatówka”. Uroczyście otwarty 10 września 2010 r. wspaniały i wielofunkcyjny obiekt kulturalny promieniuje życiem artystyczno-społecznym skierowanym w szczególności do mieszkańców miasta i gminy Błonie. To pod dachem tego nowoczesnego, o pięknej bryle architektonicznej przybytku, znalazły swą stałą siedzibę najważniejsze podmioty i instytucje życia kulturalnego, a więc Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej, Biblioteka Publiczna, Błoński Uniwersytet Trzeciego Wieku, kino „Bajka” wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę do projekcji filmów nie tylko w systemie analogowym, ale również w 2D i 3D.

Ważnymi ośrodkami są Dom Kultury „Uśmiech” z Ożarowa Mazowieckiego, który posiada swoje filie w Józefowie i Broniszach, a także Centrum Kultury w Izabelinie. W miejscach tych cyklicznie organizowane są wernisaże, spotkania autorskie, wystawy, koncerty, warsztaty, spektakle teatralne.

Nad rozwijaniem talentów najmłodszych mieszkańców czuwają opiekunowie Zespołu Pieśni i Tańca „Tęcza” z Radzikowa, ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Ożarowiacy” działającego przy Domu Kultury „Uśmiech” i Zespołu Pieśni i Tańca „Leśni” z Leszna.

W powiecie organizowanych jest również wiele rożnego rodzaju festynów i zabaw. Niektóre z nich na stale wpisały się w kalendarz imprez. Obok tradycyjnych odpustów czy dożynek organizowane są imprezy plenerowe, takie jak Letni Festiwal „W krainie Chopina” - organizowany przez działające na terenie powiatu Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego przy wsparciu władz powiatu i okolicznych gmin. Impreza odbywa się w okresie letnim. W miejscowościach położonych wokół Puszy Kampinoskiej organizowane są koncerty festiwalowe i imprezy towarzyszące. Imprezą promującą młode talenty muzyczne jest Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Juliusza Zarębskiego - corocznie organizowany przez Niepubliczną Szkołę Muzyczną w Łomiankach. Dużym zainteresowaniem cieszy się także organizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lesznie Festiwal Twórczości Artystycznej FETA. To jedna z niewielu imprez w województwie, na której mogą zaprezentować swoje talenty wokalne, taneczne i instrumentalne zespoły dziecięce i młodzieżowe z placówek szkolnictwa specjalnego. Festyny w Lipkowie czy Kampinosie odbywające się na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej przyciągając corocznie kilka tysięcy ludzi, nawet z odległych zakątków województwa mazowieckiego. Ogromną popularnością cieszy się, organizowany we wrześniu każdego roku powiatowy „Eko-Piknik” w Kampinosie. Impreza ta przybliża mieszkańcom powiatu ekorolnictwo i agroturystykę, a także propaguje zdrowy styl życia w czystym i przyjaznym środowisku. Przy tej okazji odbywają się liczne wystawy, konkursy i pokazy dla uczestników pikniku, nie brakuje także świetnej zabawy przy dobrej muzyce znanych i lubianych zespołów muzycznych.


« powrót
Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego,
ul. Poznańska 129/133, 05-850 Ożarów Mazowiecki
tel. 22 733-72-00 , fax 22 733-72-01
e - mail: kancelaria@pwz.pl
Godziny pracy: poniedziałek - 9.00-17.00, wtorek-piątek - 8.00-16.00
POWIAT  |  WŁADZE POWIATU  |  STRUKTURA URZĘDU  |  STAROSTWO  |  POLITYKA PLIKÓW COOKIES
Ożarów Maz.
Łomianki
Izabelin
Stare Babice
Leszno
Kampinos
Błonie
© Copyright 2012 Starostwo
Powiatu Warszawskiego Zachodniego
Wykonanie VOBACOM
facebook