OŻAROW MAZOWIECKI STARE BABICE IZABELIN ŁOMIANKI LESZNO KAMPINOS BŁONIE
14:46, 02 czerwca 2020 r. 
Erazma, Marianny, Marzeny
www.facebook.com/powiatwarszawskizachodni
mapa serwisu  |  RSS
Strona główna > Podatek "janosikowy"

Podatek "janosikowy"
Podatek „Janosikowy” hamuje rozwój Powiatu!

Powiat Warszawski Zachodni od kilku lat jest płatnikiem tzw. „podatku janosikowego” wpłacanego do budżetu państwa na rzecz biedniejszych powiatów. W tym roku wynosi on ponad 18 mln zł. Podatek ten płacą również gminy naszego powiatu: Ożarów Mazowiecki- 3,7 mln zł, Łominaki- 3,7 mln zł, Izabelin- 1,8 mln zł, Błonie- 1,5 mln zł, Stare Babice- 1,5 mln zł. Podatek uiszcza nawet najmniejsza gmina naszego powiatu-Kampinos- 300 tys. zł. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że „janosikowe” nalicza się, uwzględniając dochody samorządów w przeliczeniu na jednego mieszkańca, na poziomie sprzed dwóch lat- a zatem z czasów prosperity, tymczasem dziś wszyscy działamy w czasie kryzysu i wpływy do budżetów samorządów znacząco spadły. Musimy jednak płacić, bo tak nakazuje ustawa.

Trzeba zmienić złe prawo!

Kilka tygodni temu w Warszawie powstał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, powołany w celu przeprowadzenia przez Sejm zmian w krzywdzącej ustawie „janosikowej”. Przygotowana przez Komitet nowelizacja ustawy likwiduje rażącą niesprawiedliwość wobec społeczeństw lokalnych, w tym warszawiaków, płacących zawyżone „janosikowe”. Trzeba wiedzieć, że stolica płaci aż miliard złotych „janosikowego” rocznie! Powiaty okołowarszawskie i województwo mazowieckie są szczególnie dotknięte tą niesprawiedliwością. Nasze województwo w skali kraju płaci ponad 50% „janosikowego”.

Aby zmienić prawo konieczne jest zebranie 100 tys. podpisów pod projektem zmian w ustawie. O szczegółach tej akcji poinformował na konferencji prasowej w Warszawie Rafał Szczepański- przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Główne założenia projektu przewidują:

  • zmianę zasad rozdzielania środków z „janosikowego” na podobieństwo funduszy europejskich, gdzie środki finansowe przydzielane są na konkretne projekty,
  • zmniejszenie „janosikowego” o 20% (racjonalizacja zasad przydzielania dotacji spowoduje oszczędności, co pozwoli pozostawić tą część środków dotychczasowym płatnikom „janosikowego”)
  • urealnienie na potrzeby wyliczania „janosikowego” rzeczywistej liczby mieszkańców Warszawy i dużych miast na prawach powiatu, powyżej 350 tys. mieszkańców, co spowoduje dalsze zmniejszenie płaconego podatku.

Forum Samorządowe Gmin działa w sprawie zmiany ustawy

Na terenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego do akcji zbierania podpisów pod projektem nowelizacji ustawy „janosikowej” włączyło się Forum Samorządowe Gmin.
Przypomnijmy, że ugrupowanie to jest ruchem obywatelskim działającym od 2002 r. w samorządzie na terenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Od 8 lat współrządzi w naszym powiecie i przez ten czas udowodniło, że potrafi służyć mieszkańcom owocną pracą.
Koordynatorem akcji na terenie powiatu jest Wicestarosta Paweł Białecki.
-Musimy za wszelką cenę zmienić tę ustawę ponieważ jest ona bardzo niesprawiedliwa- mówi Wicestarosta. -Z terenu naszego powiatu, razem z gminami, przekazujemy na rzecz biedniejszych samorządów ponad 30 mln zł. Trzeba zauważyć, że w naszym powiecie jest dużo więcej firm niż w innych rejonach kraju, stanowimy aglomerację na terenie której realizuje się wiele spraw. Są to nie tylko inwestycje, ale również zagadnienia związane z codziennym życiem tysięcy mieszkańców podwarszawskich terenów. Stąd koszty funkcjonowania Starostwa, ze względu na ilość realizowanych spraw są nieporównywalnie większe niż w biedniejszych i słabiej zaludnionych rejonach Polski.

Każdy z nas może dopomóc…

Organizatorzy kampanii „Stop Janosikowe” postanowili skorzystać z konstytucyjnego prawa demokracji i sformułować inicjatywę ustawodawczą. Teraz do 15 sierpnia trzeba zebrać dla poparcia nowelizacji ustawy 100 tysięcy podpisów. Jest to wspólna, ponadpartyjna, obywatelska inicjatywa i zachęcamy Państwa serdecznie do jej poparcia. Jak to zrobić? Działanie jest bardzo proste można samemu zebrać wiele podpisów. Wystarczy wejść na stronę internetową www.stopjanosikowe.pl wydrukować formularz potrzebny do zbierania podpisów, a następnie wypełniony druk złożyć do sekretariatu Starostwa Powiatowego. Dzięki zmianie ustawy zarówno nasz powiat jak i gminy będą dysponowały większymi środkami, które zostaną przeznaczone na inwestycje np. remonty dróg, budowę chodników, oświetlenie terenów, remonty placówek edukacyjnych itd.

Gdzie trafiają nasze podatki?

Środki uzyskane przez budżet państwa z podatku „janosikowego” trafiają do biedniejszych gmin i powiatów. Na co są przeznaczane? Tego dokładnie nie wiadomo, przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej uważają, że są po prostu „przejadane”, a ustawa w obecnej formie nie modernizuje Polski, ale utrwala biedę. Dotacje powinny być przeznaczone na konkretne cele, samorządy powinny stawać do konkursu i za pozyskane fundusze mogłyby modernizować lokalną infrastrukturę, budować oczyszczalnie ścieków itp.

Powinniśmy przyłączyć się do tej akcji. Każdy z nas może dziś uczynić coś dobrego dla swojej gminy i powiatu. Pomoc biedniejszym rejonom Polski w myśl solidarności społecznej jest powinnością, która powinna być oparta na racjonalnych przesłankach. Pomoc nie może pozbawiać naszych samorządów niezbędnych środków do działania i koniecznych inwestycji, na których realizację czekają tysiące osób. Mamy nadzieję na pozytywny finał działań rozpoczętych przez naszych samorządowców.


« powrót
Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego,
ul. Poznańska 129/133, 05-850 Ożarów Mazowiecki
tel. 22 733-72-00 , fax 22 733-72-01
e - mail: kancelaria@pwz.pl
Godziny pracy: poniedziałek - 9.00-17.00, wtorek-piątek - 8.00-16.00
POWIAT  |  WŁADZE POWIATU  |  STAROSTWO  |  STRUKTURA URZĘDU  |  RODO  |  POLITYKA PLIKÓW COOKIES
Ożarów Maz.
Łomianki
Izabelin
Stare Babice
Leszno
Kampinos
Błonie
© Copyright 2012 Starostwo
Powiatu Warszawskiego Zachodniego
Wykonanie VOBACOM
facebook